Войната се води ожесточено и в информационното пространство. Руското правителство блокира Facebook, Twitter, Instagram и TikTok и прие нов закон за медиите, който налага наказание до 15 години затвор за умишлено разпространение на „фалшиви новини“ за военните на страната. Свободната журналистика в Русия е на практика мъртва, а разпространителите на информация са принудени да откриват нови начини, за да заобиколят репресивния апарат.
Мая Волф работи като продуцент на руски опозиционен ютубър, който говори открито за войната в Украйна в своя канал, посветен на анализирането на руската политика. В момента Волф е в Амстердам, но тя казва, че част от екипа ѝ все още е в Русия. От съображения за сигурност тя не даде информация къде се намира съответния ютубър в интервюто си пред France24.
„В Twitter много хора публикуват неща като „Руснаци, можете да спрете тази война“. Но не! Руснаците не могат. Дори само получаването на информация и споделянето ѝ с други е наистина опасно за нас и нашите семейства. Например моят съпругът в момента е в Турция, защото ме е страх за него“, споделя Волф.
Марина Овсянникова, се появи с постер "Не на войната!" по време на прякото предаване на централната новинарска емисия по руския "Първи Канал". Снимка: STR/NurPhoto via Getty Images
Тя споделя също, че са създали „нов речник“, за да заобиколят цензурата.
„Новите закони в Русия означават, че не можем да пишем каквото искаме. Вече не можем да говорим за войната, освен ако не споделяме на информация, предоставена от руското министерство. В момента журналистиката в Русия е мъртва, защото, ако пишем например за смъртта на руски войници, рискуваме да отидем в затвора за 15 години“, добави Волф.
Волф каза още, че вече не могат да изрекат думата „война“. Изричането на фрази като „Слава на Украйна“ се счита за екстремизъм. Да кажеш: "Спрете войната!" – също се счита за форма на крайност. Трябва да говорят за войната, без да използват тези думи. Споменават „ситуацията в Украйна“ и „танкове“, но техните адвокати отново преглеждат всяка дума.
„Ако погледна нашия канал в Русия, ще видя, че статиите са написани със странни думи, но разбирам защо. Като журналист знам, че това е нов речник, който хората използват, за да говорят за войната в Украйна. Но има много други хора, които не знаят какво се случва. Ние знаем как да четем между редовете, но как другите хора ще разберат какво се случва в Украйна?“, каза още продуцентът.
Още на следващата страница...